Kazdağları

Kazdağları için 13 Kişi Online

İletişim   |   + Tesis Kayıt

Adatepe Köyü

Kazdağları Hakkında
Mıhlı Çayı
Kazdağları Tatil
Kazdağları Gezilecek Yerler
Adatepe Köyü
Kazdağları Yeşilyurt Köyü
Narlı Köyü
Tahtakuşlar Etnografya Müzesi
Kazdağları Hasanboğuldu
Kazdağları Nerede
Kazdağları Nasıl Gidilir
Şahinderesi Kanyonu
İstanbul Bursa Üzerinden Kazdağları'na Nasıl Gidilir
İzmir'den Kazdağları'na Nasıl Gidilir
Kazdağları Turu
İstanbul Tekirdağ Üzerinden Kazdağları Nasıl Gidilir
Kazdağları Yapılması Gerekenler
Çamlıbel Köyü Kazdağları
Kazdağları Milli Parkı
Kazdağları Ne Zaman Gidilir
İstanbul Bandırma Üzerinden Kazdağları'na Nasıl Gidilir
Ankara'dan Kazdağları Nasıl Gidilir
Kazdağları Kamp
Kazdağları Ne Alınır
Kızılkeçili Köyü
Tahtakuşlar Köyü
Edremit Kadıköy
Kazdağları Köyleri
Yolören Köyü Kazdağları
Küçükçetmi Köyü
Kazdağları Piknik Alanları
Sarıkız Efsanesi
Yunan Mitolojisinde Kazdağları
Kazdağları Tarihi
Kazdağları Müzeleri
Kazdağları Konaklama
Kazdağları Ne Yenir Ne İçilir

 

Adatepe Köyü, Edremit Körfezi'nde, Kazdağları tepelerinde yer alan küçük bir köy. Çanakkale'den, Adatepe'ye gelirken Ayvacık'ı geçip, Kazdağlarını aştıktan sonra Küçükkuyu'ya ulaşılıyor. Küçükkuyu'nun içinden Zeus Altarı ve Adatepe Köyü tabelaları takip ediliyor. Adatepe'nin taş evleri içeri doğru saptıktan 3,5 km sonra karşınıza çıkıyor.

Adatepe Köyü

Adatepe Köyü'nden Görünüm

Yolculuğun özellikle bu son kısmı uçsuz bucaksız gibi görünen zeytin ağaçlarının arasında yapılıyor.

Adatepe mevkine yaklaşırken sıra sıra zeytin satanları görünce artık bir zeytin diyarında olduğunuzu anlıyorsunuz. Hatta burada bu kültürü tanıyabileceğiniz bir zeytinyağı müzesi bile var. Köylünün ana geçim kaynağı da zeytin ve zeytinyağı.

2001 yılında kurulan Adatepe Zeytinyağı Müzesi, köyün dışında, Küçükkuyu'da. Burada geleneksel ve modern zeytinyağı üretimi ile ilgili her şey görülebilir.

Müzenin alt katında geleneksel taş değirmen gibi, üretimde kullanılan büyük aletler var. Üst kattaki kocaman panolar ve maketler sayesinde ise zeytinin Kasım - Aralık aylarında olgunlaşması, toplanması, zeytin hamuru haline gelmesi ve altın sarısı yağa dönüşmesinin tüm aşamaları görülebiliyor.

Adatepe Köyü Sonbahar

Başlangıçta zeytinyağı çok az olduğu için yenilmeyecek kadar değerli bir madde olarak görülüyormuş. Biraz bollaşınca aydınlatmada kullanılıyor ancak çok sonraları yaygınlaşınca sofralara geliyor.

Zeytin tasnif değirmeni, yerel zeytinyağı etiketleri, kandiller, anforalarla müze zenginleştirilmiş. Çoğu, Adatepe köylüsünün hediyesi. Çevre köylerden hatta Türkiye'nin uzak köşelerinden bile müzeye eşya bağışlanmış.

Zeytinyağının yanı sıra eski kazanlarda sabun yapımı ile ilgili bilgi almak da mümkün.

Ayrıca müzenin içinde her türlü zeytin ürününün satıldığı bir de dükkan var.

Eski bir Rum köyü olan Adatepe Köyü, sit alanı olduğu için yıllar önceki görüntüsünü aynen korumuş. Kahvesi, meydanı, tarihi evleri ile modern bir köy havasında.

Adatepe'deki Taşmektep, düzenlenen seminerlerle kültür sanat dünyasını biraraya getiriyor. Burası Adatepe ziyaret edildiğinde mutlaka görülmesi gereken bir yer, etkinliklere katılmak için ise yıllık takvimi takip etmek gerekiyor.

1980'li yıllardan itibaren kentten uzaklaşmak isteyenlerin gelmeye başladığı Adatepe, son yıllarda iyice renklenmeye başlamış. Köyün eski ilkokulu, şimdi felsefe, edebiyat, sanat ve sanat tarihi alanlarında seminerlerin yapıldığı Adatepe Taşmektep'e dönüşmüş durumda.

Adatepe Köyü

Taşmektep'in amacı şehrin yorucu ortamından uzaklaşıp, yeni bilgiler edinerek, bilgi üreterek verimli bir tatil geçirmek isteyen insanları biraraya getirmek.

Taşmektep'ten Adatepe'deki diğer binalara doğru uzanıyoruz. Buradaki 130 evin 100'ü İstanbul Ankara gibi büyük şehirlerden gelenlere ve buraya yerleşmiş birkaç İtalyan ve Fransız'a ait. Yerel halkla dışardan gelenler son derece uyum içinde görünüyor.

Adatape'de konaklamak için buradaki birkaç küçük otel ve pansiyondan birini seçmek gerekiyor. Eski taş evlerin restore edilmesi ile hizmet vermeye başlayan oteller, köy havasını yaşamak isteyenler için bire bir.

Bir çay molası için ise en güzel durak, köyün kahvesi, hurmalı kahve.

Hüseyin Meral Zeytinyağı ve Sanat Evi Adatepe'nin yukarılarında ve buranın en önemli özelliği sağlık için çok faydalı zeytin sütünün üretim merkezi olması.

Burası zeytin sütü tabir edilen yağın üretildiği tek yer. Hüseyin Meral, beş yıl boyunca doğru kıvamı tutturmak için çalıştıktan sonra, ürünlerini şimdi deposunda en uygun klimalı ortamda muhafaza ediyor.

Zeytin sütü hem yemeklerde hem de cilde sürülerek kullanılabiliyor. Bu şekilde içindeki vitamin ve antioksidanlardan faydalanmak mümkün.Bu Konuya Toplam 4 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 
erdal sevdalı / kastamonu
aşk
ben erdal zekiye aydını çok seviyorum evleneceyim onunla herkes bilsin bunu
08.08.2012 17:20:30 / 2300
gülenaz cağlayan / izmir
altınoluk
Allahım ne güzellikler vermişsin ülkeme altınoluk cennet gibi zeus altarından seyrine doyum olmuyor. muhteşem bir manzara.adatepe de bana çok ilginç geldi çokgüzeldi ama taş evleri biraz ruhsuz buldum.daha önce rum köyü görmemiştim.mutlaka altınoluk a gitmelisiniz.
15.11.2010 00:54:02 / 964
basak / istanbul
anlatılmaz yasanir
bir kac yil once gezmiştim bu koyu ve gercekten cok beyenmiştim huzur veriyo insana halkı son derece iyimisafir perver aydin insanlar hatta bı eve de konuk olmustum anlatacak kelime bulamiyorum.herzaman gitmeyidecokisterim
12.11.2009 00:37:15 / 277
mehmet özgüle / KÜÇÜKKUYU
TARİHİ KEŞFE HAZIRLANIN...
ADATEPE'DE YAŞANMIŞLARA VE BUNLARI KEŞFEDEREK YAŞAMAK ARZUSUNDA OLANLARADIR: ADATEPE BİR TARİH. ESKİLERDEN PEK KİMSE KALMAMIŞ. AMA BURANIN ESKİ BİR RUM KÖYÜ OLDUĞU VE BURANIN PEK ESKİ BİR TARİHİ OLDUGU, BURADA 1 SAAT GEZİP DOLAŞINCA HEMEN SİZE ESKİLERE MERAK DUYGUSU UYANDIRIYOR. BURADA ESKİ AŞKLARDAN GÜZEL KADINLARINDAN VE ESKİ TÜRK ANANELERİNE BAGLI YAŞAMAYI SURDURMUS PEDERŞAHİ EFE TÜRK KÖYLÜLERİNDEN BAHSEDENLER OLURSA, ADINA ŞARKILAR DÜZÜLEN REFİKA' YI VE ONUN HİKAYESİNİ SORUNUZ. TÜRK RADYOLARININ MEŞHUR YANIK TENOR SESLİ AYVALIK KÖKENLİ 1950-1960 LARIN SOLİSTİ MUSTAFA ÇAĞLAR (SANAYİCİ CAVİT ÇAĞLAR IN OGLUYLA İLGİSİ YOK...) DAN DİNLEMEK MÜMKÜN. -BABA AYVALIK, ANNE TARAFI ADATEPELİ- BELKİ TRT ARŞİVİNDEN BULUNABİLİNİR. BEN 1960 DA İSKENDERUN RADYOSU ARŞİVİNDE BULUP DİNLEDİM. ŞARKIDA OL HİKAYAT AYNEN VARDI. ÇOK ETKİLEYİCİ... MERHUM MÜNİR NURETTİN SELÇUK ZAMANLARININ ETKİLEYİCİ SESLERİNDEN. DAHA NELER VAR AMA BİRAZ SAKİN ORADA DUTDİBİNDEKİ KAHVEDE YAHUT YUKARIDA CAMİNİN KARŞISINDA ESKİ KAHVE ÖNÜNDE OTURUP EGE'YE BAKARAK KONUŞARAK ANLATMAK GEREK. HUZURU GÖR BAK O ZAMAN. ŞEHİRDE YAŞAMAK NE Kİ!!!
30.07.2006 20:13:55 / 40

Hakkımızda Nasıl Çalışıyoruz İnsan Kaynakları Gizlilik-Güvenlik Yasal Uyarı KvKK