Kazdağları

Kazdağları için 15 Kişi Online

İletişim   |   + Tesis Kayıt

Kazdağları Yeşilyurt Köyü

Kazdağları Hakkında
Mıhlı Çayı
Kazdağları Tatil
Kazdağları Gezilecek Yerler
Adatepe Köyü
Kazdağları Yeşilyurt Köyü
Narlı Köyü
Tahtakuşlar Etnografya Müzesi
Kazdağları Hasanboğuldu
Kazdağları Nerede
Kazdağları Nasıl Gidilir
Şahinderesi Kanyonu
İstanbul Bursa Üzerinden Kazdağları'na Nasıl Gidilir
İzmir'den Kazdağları'na Nasıl Gidilir
Kazdağları Turu
İstanbul Tekirdağ Üzerinden Kazdağları Nasıl Gidilir
Kazdağları Yapılması Gerekenler
Çamlıbel Köyü Kazdağları
Kazdağları Milli Parkı
Kazdağları Ne Zaman Gidilir
İstanbul Bandırma Üzerinden Kazdağları'na Nasıl Gidilir
Ankara'dan Kazdağları Nasıl Gidilir
Kazdağları Kamp
Kazdağları Ne Alınır
Kızılkeçili Köyü
Tahtakuşlar Köyü
Edremit Kadıköy
Kazdağları Köyleri
Yolören Köyü Kazdağları
Küçükçetmi Köyü
Kazdağları Piknik Alanları
Sarıkız Efsanesi
Yunan Mitolojisinde Kazdağları
Kazdağları Tarihi
Kazdağları Müzeleri
Kazdağları Konaklama
Kazdağları Ne Yenir Ne İçilir

 

Kazdağı eteklerinde Adatepe ile birlikte başka bir eski yerleşim yeri de Yeşilyurt. Eski ismi Büyük Çetmi olan 90 haneli köyün 200 kişilik nüfusu var. Tıpkı Adatepe’de olduğu gibi, Yeşilyurt’un eski taş evleri, dışarıdan gelenlerin, hatta yabancıların gözdesi.

Köy halkının çoğunluğu Yörük. Yörükler çoktan göçerliği unutmuş. Yörenin haklı şöhreti olan zeytincilikle geçiniyorlar. Küçükkuyu’dan sadece 3 km uzaklıktaki köyün temiz ve dinlendirici havası, özellikle orta ve üst yaş konukları cezbediyor. Köyde konaklama olanağı da var. Off-road meraklıları ve avcılar için de tavsiye edilir.

Yeşilyurt Köyü

Yeşilyurt Köyünden Bir Görünüm

Kazdağı'nın eteklerindeki Yeşilyurt Köyü taş evleriyle tam bir Ege kasabası havasında ve bu evlerin bazıları butik otel olarak hizmet veriyor.

Yeşilyurt Köyü’nün merkezinde ve çevresinde bulunan butik oteller doğal ortamda tatil yapmak isteyenler için ideal. Çoğu tesis, "sürdürülebilir turizm" ya da kısa olarak soft turizm olarak nitelendirilen tarzla, geleneksel turizm anlayışının o bölgeye verdiği zararın en aza indirilmesini hedefleniyor. Yemekler, yöresel doğal ürünlerle yapılıyor, çevre korunmaya çalışılıyor fakat bu yerler doğallık içinde de olsa, son derece konforlu tesisler. Bu yüzden Yeşilyurt bölgesindeki bu otellerde kısa bile olsa tatil yapmanın maliyeti oldukça yüksek.

Kazdağları’nda trekking, kaçırılmayacak bir fırsat. Yörede, farklı mesafe ve zorlukta muhtelif parkurlar var. Bu parkurların tamamı, bol oksijenin yanı sıra, engin bir yeşillik ve sürpriz dereler vaat ediyor. Bünyeniz, düzenli spora alışık değilse, sizin için en uygunu, Hasanboğuldu parkuru. 'Her şey dahil' sisteminden uzakta olabileceğiniz ama her şeyi dahil edebileceğiniz bir gezi istiyorsanız, yılın her mevsimi Kaz Dağları cazip bir seçenek. Zeus Altarı'nın manzarası da, tarihi kalıntıları da oldukça etkileyici.

Zeus Atları

Zeus Altarı

Yeşilyurt köyü, doğu-batı yönünde 40 km boyunca uzanan Kaz dağlarının en batı kısmında. Bu dağda mitolojiye göre dünyanın ilk güzellik yarışması yapılmış.

1355 yılında, Oğuzlar'ın 24 boyundan biri olan Çepni Boyu'nun Anadolu'da yayılan uç beylerinden ikisi tarafından kurulan köy Büyük Çetmi ismini almış. Büyük kardeşin kurduğu Büyük Çetmi'nin karşısına küçük kardeş de Küçük Çetmi köyünü kurmuş. Her iki köy de karşılıklı iki yamaçtan birbirlerine bakmaktadır. Büyük Çetmi'de Rumlarla Türkler yıllarca birlikte yaşamışlar. Rumların kilisesinin temelleri köyün alt mahallesinde olup, halen kullanılan caminin ustaları da Rum ustalardır. 1924 yılındaki mübadelede Rumlar köyü terk etmişler ve 1970 yılında köyün ismi Yeşilyurt köyü olarak değiştirilmiş.Bu Konuya Toplam 2 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 
öznur katı / izmir
güzel
bunu ÇoK bEĞENdİm
14.05.2012 21:04:46 / 2109
metin erensoy / aydın
bende cetmılıyım
evet enson alirıza ilhami erensoy 84 ten beri orda babası celal bey dedeleri alirıza efendi ayrıca donmez ve sonmezler bayraktarlar ve daha niceleri izmir semıklerde balıkesırde istanbulda olanlar kutuk gene orda unutamam saygılar.
11.05.2012 23:07:07 / 2108

Hakkımızda Nasıl Çalışıyoruz İnsan Kaynakları Gizlilik-Güvenlik Yasal Uyarı KvKK